Yüzbinlerce İşçiyi İlgilendiren Tarihler Belli Oldu! Yılda 4 Kez Ödenecek Tediyelerde Tarihler Açıklandı Ek Ödemeler Ne Zaman?

Yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor. Dün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre; 2024 yılının ilk ilave tediyesi 26 Ocak’ta hesaplara geçecek.

Tediyenin ikinci yarısı 5 Nisan’da ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinin özellikle yeraltı işlerinde çalışanlarına ise 2024’te yapılacak ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta verilecek.

Yılın ikinci yarısında ödenen 26 günlük kısım ise Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle hesaplara yatırılıyor. Yani toplam 52 güne çıkıyor. Tediye, 26 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 2 taksit, 52 gün üzerinden hesaplanırsa 13’er günden 4 taksit halinde ödeme yapılacak. Ödemelerden kadro alan taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanıyor.

BELEDİYE İŞÇİLERİ NE OLACAK?

Belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ise kanunen bu şirketlerin ilave tediye ödemesi zorunluluğu olmadığı için ilave tediye alamıyorlar. İlave tediyelerin haczedilmesi mümkün değildir. Konuyla ilgili Yargıtay kararlarında da ilave tediye ödemelerine haciz konulamayacağı hüküm altına alınmıştır. İlave tediyeden sigorta primi kesilebilir. Ayrıca tediyeler damga vergisine de tabi.

EN DÜŞÜK TUTAR NE?

Ödemelerin en düşük tutarı yeni asgari ücretin brütüne (20 bin 2 lira) göre hesaplanacak. O da vergi indirimleri dahil 8 bin lira civarında bir tutar olacak.

Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x