Yaşar Okuyan’ın cenaze töreni programı belli oldu

Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan için yarın TBMM’de tören düzenlenecek. 

Yaşar Okuyan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında, bugün hayatını kaybetti.

TIKLAYIN – 12 Eylül’de yargılandığı MHP davasından idamını isteyen savcının oğlu için CHP’li olmasına; Yaşar Okuyan’ın 50 yıllık siyasi serüveni

Okuyan için 27 Aralık Çarşamba günü yarın, saat 14.00’te, TBMM’de cenaze töreni düzenlenecek. Okuyan, 28 Aralık Perşembe günü Yalova Merkez Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Okuyan’ın kızı Ülkü Okuyan, hastane önünde; “12 gündür yoğun bakımdaydı. Çok üzgünüz, hazır değildik böyle bir şeye. Hep iyileşecek diye bekledik. Ama maalesef kurtaramadılar. Allah rahmet eylesin. Sevenlerinin, herkesin başı sağ olsun. Yarın Meclis’te 14.00’te tören yapılacak. Arkasından da Yalova’ya nakledeceğiz. Orada aile kabristanına gömülecek” dedi. 

Yaşar Okuyan kimdir?

Yaşar Okuyan, 28 Ağustos 1950’de Yalova’nın Elmalık köyüne doğdu.

İstanbul Özel Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezunu olan Okuyan, uzun yıllar çeşitli gazete, dergi ve ajansta muhabirlik, foto muhabirlik, köşe yazarlığı, istihbarat müdürlüğü yaptı.

Aktif siyasete 1970’li yılların başında MHP’de başladı. O yıllarda MHP’nin yayın organı Hergün gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

12 Eylül 1980’deki askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda MHP Genel Sekreter Yardımcısı olarak yargılandı.

Mesut Yılmaz’ın 1991’de ANAP lideri seçilmesinden sonra bu partiden Meclis’e girdi. 1995 ve 1999’da Yalova milletvekili seçildi.

28 Mayıs 1999 – 8 Ağustos 2002 tarihleri arasında Bülent Ecevit’in başbakanlığında kurulan hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.

Daha sonra Mesut Yılmaz’la ters düşünce ANAP’tan istifa ederek eski partisi MHP’ye katıldı.

2004’te MHP’den de ayrıldı, DYP’den Yalova Belediye Başkan Adayı olsa da seçilemedi.

28 Şubat sürecinde Hüsamettin Cindoruk ve ekibi tarafından kurulmuş olan Demokrat Türkiye Partisi’nin başına geçti.

Mayıs 2005’te yapılan olağan kongrede partinin ismini Hürriyet ve Değişim Partisi olarak değiştirtti. Partinin amblemi de “yeşil zemin üzerinde güneş” oldu.

2008 yılında Hürriyet ve Değişim Partisi’ni kapatarak, kadrosuyla birlikte Halkın Yükselişi Partisi’ne katıldı. Daha sonra Yaşar Nuri Öztürk tarafından partiden ihraç edildi.

İşçi Partisi’nin 15 Şubat 2015 tarihinde yapılan kongresinde kurulan Vatan Partisi’nde genel başkan yardımcılığına getirildi. 2018 yılında görevinden ayrıldı.

Yaşar Okuyan, 5 Şubat 2019’da CHP’ye katılmıştı.

Okuyan CHP grup toplantısında rozet takma töreninde yaptığı konuşmada, “40 yıl öncesinde kalmış sağ sol meselesini yeniden gündeme getirme çabası var. Belli merkezlerden iktidar ve yandaşları 40 sene öncesinin olaylarını kaşımak istiyorlar. Bu oyunu bozmak zamanıdır. Bu yüzden Atatürk’ün partisine, Mustafa Kemal’in partisine geldik” demişti.

TIKLAYIN – Eski Bakan Yaşar Okuyan hayatını kaybetti

TIKLAYIN – Eski bakan Yaşar Okuyan entübe edildi

TIKLAYIN – Yaşar Okuyan’ın ailesinden açıklama: Vefat haberleri doğru değil, durumu stabil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x