SGK Uzmanı Özgür Erdursun net ücreti açıkladı ‘Emekliler tir tir titreyecek’

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret 17 bin 2 TL olarak açıklanmıştı. Yapılan açıklanmanın ardında bir kısım ücretten menün olurken diğer bir kısım ise ücreti yeterli bulmadı.

Asgari ücretin belli olmasının ardından pek çok emeklinin gözü ise kendilerine yapılacak olan zamma çevirdi. Birçok uzman isim emekli ücretine ilişkin net tahminlerini paylaşıyor.

Asgari ücreti bilen SGK uzmanı Özgür Erdursun, Sözcü TV’de verdiği demeçlerde emekli ücretine ilişkin net tahminin dışında geçmişte yapılan bir değişikliğe ayak bastı.

ERDURSUN: GEÇMİŞTE YAPILAN DEĞİŞİKLİLİĞİ EMEKLİ CEBİNE GİREN PARA İLE HİSSEDİYOR

Erdursun, Türkiye’de 2000 ve 2008 yılındaki emekli aylığı hesaplama sisteminin değişmemesi durumunda emekli net ücretinin 15 bin TL olacağını belirtti. Erdursun bunun üzerine yaptığı hesaplamada “Ocak ayında da yüzde 38’lik bir enflasyon çıkacak ve enflasyon farkı verilecek. Bu enflasyon farkıyla beraber emekli aylığı 20 bin 700 TL civarında olacaktı. Bakın kendiliğinden olacaktı. Bunun böyle olmaması için 2000 ve 2008 yılında yasal değişiklik yapıldı. Çalışanların emekli aylığı hesaplama sistemi değişti. Değişen bu sistemin sonuçlarının olumlu olmadığını şu anda emekli olan kişiler artık cebine giren parayla ile beraber hissediyor.” dedi.

“ENFLASYON İLE ÜCRETLER EŞLEŞMİYOR”

Erdursun, şu anda 7 bin 500 olan kök aylıklarına yüzde 50 oranında artış yapılıp 11 bin 250 TL’ye tamamlayacaklarını açıkladı. Her şeyin fiyatı güncellenirken emekli aylıkları güncellenmediğine değinen Erdursun, nedenini de çarşı pazarda her şeyin fiyatının arttığını söyledi. Erdursun, “Bu fiyat artışları enflasyon ile eşleşmiyorsa demek ki düşük açıklanıyor.” söyleminde bulundu.

“ASGARİ ÜCRETTE TEMMUZ’DA BİR ARTIŞ OLUR”

Düşük kök aylığı olan 5 bin TL’nin üzerine 8 bin TL seyyanen artış ve yüzde 38 enflasyon farkı verilirse en düşük emekli aylığı 17 bin 900 TL civarında olacağını belirten Erdursun, Türkiye’de 2004 yılına kadar en düşük emekli aylığının hep Asgari ücretin üstünde olduğunu açıkladı. Erdursun, “2000 ve 2008 yılında emekli aylık sistemi hiç değişmeseydi bu 8 bin TL’ye gerek kalmayacaktı O zaman 20 bin 700 TL olacaktı. Geçmişin üzerine bir sünger çekilemez.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Erdursun, Asgari ücretin iş verene maliyetinin 30 bin TL’ye kadar bulacağını ve Temmuz ayında da asgari ücrete zam yapılacağını belirtti. Erdursun, “Temmuz ayı gelindiği zaman çalışanların baskısı olur ve en azından bir 20 bin TL’ye bağlanır.” dedi.

Güncelleme: 30 Aralık 2023 / 11:37

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x