Netanyahu, savaş sonrası Gazze’nin İsrail askeri kontrolü altında olacağını söyledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İsrail Kamu Yayın Kurumu’na yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin savaştan sonra İsrail askeri kontrolü altında olacağını söyledi. 

“Şerit İsrail askeri kontrolü altında olacak. Savaştan sonra Gazze’de sivil bir yönetim faaliyet gösterecek ve Şeridi Körfez devletlerinin öncülüğünde rehabilite edilecek. Netanyahu, “Uluslararası baskıya boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Netanyahu ayrıca hükümetinin işgal altındaki Batı Şeria’da Filistin Yönetimi güçlerine karşı bir savaş olasılığını göz ardı etmediğini ve böyle bir olaya yanıt vermek için acil durum planları yaptığını da söyledi.

SAVAŞTA SON DURUM

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 7 bin 700’ü çocuk, 5 bin 150’si kadın olmak üzere 18 bin 205 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 104’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 433 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 275 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x