Muş’ta kar üzerinde zorlu yolculuk! 4 saat sürdü…

İHA

Muş’ta zorlu kış şartları, besicilere zor anlar yaşatıyor.

1 milyon 300 bin küçükbaş hayvan varlığıyla Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Muş’ta besiciler, kış şartlarına rağmen hayvancılık yapmaya devam ediyor.

Şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bin 800 rakıma sahip olan Yukarıyongalı köyünde besicilik yapan vatandaşlar ise bir süre Omurlar mezrasında besledikleri keçilerini uzun ve zorlu patika yollardan geçirerek köye ulaştırıyor.

Kar üzerinde zorlu yolculuk

Mezrada yemin bitmesi ile köye doğru hayvanları ile birlikte zorlu yolculuğa başlayan besiciler, yoğun sisten dolayı zaman zaman yollarını kaybettiklerini söyledi.

kalınlığının yer yer yarım metreye ulaştığı 6 kilometrelik yol boyunca kar üstünde tek sıra halinde yürüyen sürünün güvenliğini çoban köpekleri sağladı.

Dik yamaçlar ve zorlu arazilerden geçirilerek 4 saatlik yolcuğunun ardından Yukarıyongalı köyüne getirilen keçi sürüsüne, ahırda bir süre dinlendirildikten sonra kar üzerinde bulunan yemliklerden saman verildi.

Kötü hava şartlarından dolayı 4 saat süren zorlu yolculun ardından köye sorunsuz bir şekilde vardıkları söyleyen sürü sahibi Eyüp Omur, sürünün mezradan köye getirilme yolcuğunun zorlu geçtiğini belirterek, “Hayvanlarımızı Omurlar mezrasında besliyorduk ve bugün itibariyle köye getirdik. Mezradan köyümüze olan mesafe 6 kilometredir. Yolda bayağı bir zorluk çektik.

Sis ve kar vardı yolda. 4 saatlik yolculuk sonrasında çok şükür sağ salim köyümüze geldik. Yolda çok sis vardı. Bazı zamanlar yolu şaşırıyorduk. Çile çektik, zorluklarla 4 saatte köye geldik.” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x