Mehmet Ocaktan: Müslüman toplumlarında entelektüellerin önemli bölümü iktidar yanaşması olmaktan rahatsız değil

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, demokratik bir toplum inşa etmek için liyakat, eleştiri ve tartışma kültürünün olması gerektiğini belirterek, “Günümüzün Müslüman ülkeleri eleştirel düşünce açısından kelimenin tam anlamıyla içler acısı bir durumdadır. Zira bu ülkelerdeki siyasal yöneticiler, ülke sorunlarıyla ilgili aldıkları kararları hiçbir tartışma ve eleştiri süzgecinden geçirmeden ayaküstü, alelacele ve tamamen duygusal bir şekilde hayata geçirmektedirler” dedi.

Müslüman ülkelerde yönetimin ve entelektüel camianın otoriter bir zihne sahip olduğunu söyleyen Ocaktan, yazısında, şu ifadeleri kullandı:

“Oysa entelektüellerin görevi, iktidarların gönüllü borazanlığına soyunarak toplumu uyuşturan bir narkoz ustası olmak değil, tam aksine hakka/hukuka riayet etmeyen, adaletin terazisini bozan iktidarları en sert ifadelerle eleştiren ama aynı zamanda hakkaniyetli davranarak olumlu icraatları da görebilmektir. Zaten entelektüel olmanın erdemi de vicdani sorumluluklara müdrik olmayı gerektirmektedir. Ne yazık ki günümüzün Müslüman toplumlarında entelektüellerin önemli bir bölümü, iktidarların yanaşması’ olmaktan rahatsız değiller. Daha da vahim olanı, toplumda iktidarın temsilcisi gibi davranmanın faziletli bir durum olduğuna inanmalarıdır.” 

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x