Hande Çinkitaş davasında cani baba için şaşırtan karar: Acılı anne Odatv’ye konuştu

İstanbul Kadıköy’de 2001 yılında Hande Çinkitaş’ın (12) başına çekiçle vurulup, boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın duruşması dün istinaf mahkemesinde görüldü. Görülen üçüncü duruşmaya, baba Nezih ile üvey anne Ş. Çinkitaş katıldı. Duruşmada Hande Çinkitaş’ın annesi Handan Yılmazer ile avukatı Hasan Kocabey de hazır bulundu. Mahkemede baba Nezih Çinkitaş ve üvey anne Ş. Çinkitaş dinlendi. Baba Nezih Çinkitaş, ile üvey anne Ş. Çinkitaş yaptıkları savunmada, cinayetle ilgileri olmadığını yeniledi. Savcılık tarafından hazırlanan mütalaada cinayetin, sabah saatlerinde meydana geldiğini ve baba Nezih Çinkitaş’ın olay saatinde evde olduğunu belirterek, baba hakkında en ağır ceza olan ‘Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Baba hakkında bu cezanın verilmesini talep eden savcılık, üvey anne Ş. Çinkitaş hakkında da olay zamanında evde olmadığını belirterek beraat kararının verilmesini istedi.

MÜEBBET KARARI ÇIKTI AMA TUTUKLANMADI

Bugün görülen duruşmada savunmaların ardından mahkemede karar çıktı. Mahkeme, baba hakkında en ağır ceza olan ‘Canavarca hisle öz kızına kasten karşı kasten veya eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, üvey anne Ş. Çinkitaş hakkında da yerel mahkemenin verdiği beraat kararını onadı. Cezası iyi halden müebbete çevrilen ve hakkında tutukluluk kararı verilmeyen babaya ise yurt dışı yasağı konuldu.

AVUKAT KOCABEY ODATV’YE KONUŞTU

Davaya müdahil olan Hande Çinkitaş’ın annesi Handan Yılmazer’in avukatı Hasan Kocabey, Odatv’ye yaptığı açıklamada “Açıkçası, böyle bir ceza alan kişinin neden tutuklanmadığına şaşırdığımızı söyleyebiliriz. Bu da çok ilginç bir karar. Yani siz bir kişiye ‘ölene kadar hapis cezası aldın ama serbestsin, git gez’ diyorsun. Gerçekten şaşılacak bir karar” dedi.

ACILI ANNE ODATV’YE KONUŞTU, BAKAN TUNÇ’A ÇAĞRIDA BULUNDU

23 yıldır adalet mücadelesi veren Hande Çinkitaş’ın annesi Handan Yılmazer de karar sonrasını hislerini Odatv’ye anlattı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a çağrıda bulunan anne Yılmazer, “Ben acılı bir anne olarak adalet istiyorum. Bu durumun da Adalet Bakanı tarafından bana açıklanmasını istiyorum. Bu istek benim en doğal hakkım” dedi.

Handan Yılmazer, 23 yıldır verdiği hukuk mücadelesini ise şöyle anlattı:

“Mücadelemde adalet bir türlü yerini bulamıyor, her seferinde bir engelle karşılaşıyoruz. İstinaf mahkemesinde görülen son karar duruşmasında cani baba mahkeme heyeti tarafından suçlu bulunarak ağırlaştırılmış müebbet hapsiyle cezalandırmıştır fakat nasıl olduğunu anlayamadım, bir şekilde iyi hal uygulanıp, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası müebbet hapse çevrildi. Hadi bunu da kabullendik diyelim, fakat bu nasıl bir adalet sistemidir ki müebbet hapis cezası verilen bir caniyi tutuklamayarak, ‘Sen, tamam bu eylemi yaptın ama hadi git şimdi evinde çayını kahveni iç, gez dolaş, yaptığınla kal’ diyerek, tutuklanmadan serbest bırakıldı. Bu bence suça teşvik bir durumdur. Ben acılı bir anne olarak adalet istiyorum. Bu durumun da Adalet Bakanı tarafından bana açıklanmasını istiyorum. Bu istek benim en doğal hakkım. Böyle bir adaletsizlik olmayacağına inanıyorum. Netice olarak canilerin en kısa sürede hak ettikleri cezayı çekmelerini istiyorum. Aksi takdirde artık adalete güvenmiyorum.”

NE OLMUŞTU?

12 yaşındaki Hande Çinkitaş 4 Ocak 2001’de Kadıköy’deki evinde hunharca öldürüldü. Cinayetten 19 yıl sonra gözaltına alınıp tutuklanan baba Nezih Çinkitaş ve üvey anne Ş. Çinkitaş hakkında, “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek alt soydan akrabayı kasten öldürme” suçundan 2020’de dava açıldı. Açılan bu davada Cumhuriyet savcısı, 6 ay tutuklu kalan ve tahliye olan sanıklar Nezih Çinkitaş ve Ş. Çinkitaş hakkında, “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan çocuğu kasten öldürme” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Kartal Adliyesi’nde 2 yıl önce görülen davada mahkeme, üzerlerine atılı suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle sanıklar Nezih Çinkitaş ve Ş. Çinkitaş’ın, “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek alt soydan akrabayı kasten öldürme” suçlarından ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Mahkemenin beraat kararının ardından dosya istinaf mahkemesine gönderildi. Bugün yapılan üçüncü duruşmada baba Nezih Çinkitaş hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıktı. Üvey anne Ş. Çinkitaş’a ise beraat kararı verildi.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x