Resmen Açıklandı: ARB Coin Geliyor!

Ethereum katman-2 ölçekleme çözümü Arbitrum, ARB Coin arzının %12,6’sının dağıtılacağı airdrop tarihini resmen duyurdu.

Arbitrum’un ARB Coin airdrop etkinliği için tarih belirlendi

Kripto yatırımcılarının merakla beklediği Arbitrum, toplam arzının %12,6’sını airdrop olarak dağıtacağı tarihi açıkladı. Arbitrum Vakfı’nın bugün yaptığı duyuruya göre, ARB Coin airdrop 23 Mart Perşembe günü topluluk üyelerinin cüzdanlarında olacak. Airdrop için uygunluk kriterleri gov.arbitrum.foundation adresinde bulunabilir.

ARB Coin ayrıca Arbitrum’un DAO geçişini temsil ediyor. ARB Coin sahipleri, Arbitrum One ve Arbitrum Nova yönetimlerinde söz sahibi olabilecekler. ARB Coin’in rolü hakkında daha fazla ayrıntı önümüzdeki günlerde topluluk ile paylaşılacak.

Offchain Labs CEO’su Steven Goldfeder, Arbitrum’un 23 Mart’ta gerçekleşmesi beklenen airdrop etkinliğinin, topluluğu DAO’da söz sahibi yapacağını söyledi. Blockworks’e konuşan Goldfeder, “Airdrop uygunluk kriterlerini tasarlamak için son birkaç aydır Nansen ile çok yakın çalıştık. Her kullanıcının alacağı puan miktarını belirlemeye yardımcı olmak için kullanım gibi farklı kriterlere dayalı bir puan sistemimiz var”, dedi.

Arbitrum yaklaşmakta olan airdropunu nasıl planladı?

Duyuruya göre airdrop’da token arzının %11,5’i kullanıcılara ve %1,1’i DAO’lara dağıtılacak. Goldfeder, “Dolayısıyla, Arbitrum’da kendi toplulukları olan projeler de DAO’nun airdrop alması için uygun olacak. Umudumuz ve beklentimiz, bunun Arbitrum kullanıcılarının da eline geçmesi, ancak bunları dağıtma yetkisine sahip olacak olan DAO’dur”, dedi.

Kalan yönetim tokenleri, hibe programları ve DAO liderliğindeki diğer girişimler aracılığıyla topluluğa zaman içinde dağıtılacaktır.

Katman-3 çözümü geliştiricileri için yeni kitler yayınlandı

Airdrop duyurusunun yanı sıra Arbitrum, Arbitrum’un üzerine bir katman-3 çözümü oluşturmakla ilgilenenler için bir geliştirme kiti de yayınladı. Arbitrum Orbit olarak adlandırılan L3 geliştirme araç seti, herkesin Arbitrum kod tabanı üzerinde kendi L3’ünü başlatmasına izin verecek. Goldfeder, “Topluluk, yenilik yapma, oluşturma ve ayrıca kodu değiştirme yeteneğine sahip olacak”, diyor.

Öne çıkan bir özellikte, ARB Coin Arbitrum üzerinde herhangi bir ücret ödemek için kullanılmayacak ve on-chain ücretler ETH aracılığıyla ödenmeye devam edecek. Mekanizma, yalnızca bir yönetim tokeni olarak çalışan Optimism’e (OP) benziyor.

Goldfeder, son olarak, “Arbitrum Orbit’in yaptığı şey, geliştiricilerin eline başka bir araç daha getirecek. Artık halka açık Arbitrum chain’leriyle akıllı bir sözleşme oluşturabilir ve Ethereum’dan türetilen güvenlik elde edebilirsiniz” dedi. Kriptokoin.com olarak bu yıl airdrop gerçekleştirmesi beklenen diğer altcoin’lere bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir