Kira gelir beyanında son hafta

AA

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren ve 1 Mart’ta başlayan beyan dönemi için son 5 gün kaldı.

Kiraladığı konut ya da iş yerinden aldığı kira tutarı belirtilen sınırı aşanlar vergi vermek üzere hazırlayacaklarıbeyannamelerini en son 31 Mart’ta vermek zorunda.

Beyanname süresi 1 Ocak-31 Aralık 2022 dönemini kapsıyor.

Bu süre içinde kiraladığı konuttan 9 bin 500 lira, iş yerinden ise 70 bin bin üzerinde getiri elde eden mükellefler vergi veriyor.

13 milyon kişi kira beyanı veriyor

Türkiye’de meskenini ve iş yerini kiraya veren mükellef sayısının 13 milyon civarında bulunuyor.

Beyan dönemi 31 Mart’ta son buluyor

Geçen yıl konut ve iş yerinden kira geliri elde edenler için beyan dönemi 31 Mart’ta sona eriyor.

Konutta tek mesken istisnası var

Konutta sadece tek mesken için istisna uygulanacak. Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan faydalanamayacak.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek.

İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek.

Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek.

Beyanlar internetten kolayca verilebiliyor

Vatandaşlar internette www.gib.gov.tr adresi üzerinden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapıp hazırlanan beyanları onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebiliyor.

Vergi dairelerinden bildirim yapılabiliyor

Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesinde de bu işlem yapılabiliyor. Hazır Beyan Sistemi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.

İki eşit taksitte ödenebiliyor

Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek.

Birinci taksitin damga vergisi ile birlikte 31 Mart, ikinci taksitin 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gerekiyor.

Vergi ödeme noktaları

Mükellefler, vergilerini İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB mobil uygulaması üzerinden, anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık), PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden ödeyebilecek.

Vergi İletişim Merkezi’nden yardım istenebilir

İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar “444 0 189” numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden yardım isteyebilecek.

Yıllık beyanname verme konusunda mükellefler GİB’in çağrı merkezi “Vergi İletişim Merkezi”ni (VİMER-189) arayarak her türlü bilgiyi alabilecek.

Depremzedelerin beyan süresinde son tarih 15 Ağustos’a uzatıldı

Aile bireyleri her birinin sahip oldukları mal ve haklardan elde ettikleri kira gelirleri için kendi adlarına ayrı ayrı beyanname hazırlayacak. Beyannamede, gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda, birçok gider indirimde kullanılabilecek.

İndirim şartları

Kiraya veren tarafından ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri, kiraya verilen mal ve haklara ilişkin sigorta giderleri, konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süreyle iktisap bedelinin yüzde 5’i, kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle, belediyelere ödenen harcamalara katılma payları, gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri gibi birçok kalem kira gelirinin tespitinde indirim olarak kullanılabilecek.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde mükellefler tarafından verilmesi gereken beyannameler, 15 Ağustos’a kadar sunulabilecek ve bu beyannamelere istinaden tahakkuk edecek vergiler 31 Ağustos’a kadar ödenebilecek.

Mücbir sebep hali kapsamında olan mükellefler, bu tarihlerden önce de vergi beyannamelerini vererek ödemede bulunabilecek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*