FED Faiz Kararı Geldi! Bitcoin ve Altın Yerinden Oynadı!

Fed, bankacılık sisteminin “güçlü ve dirençli” kaldığını ileri sürerek enflasyonla mücadelesini sürdürüyor. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4.75-5 aralığına çekti! Kararın ardından Bitcoin ve altın fiyatı yerinden oynadı! İşte detaylar…

Merakla beklenen Fed faiz kararı sonunda açıklandı: BTC ve Altın fiyatı sıçrama yaptı!

ABD bankacılık sektörünü çevreleyen FUD’a rağmen Fed, Çarşamba günü 25 baz puanlık faiz artırımı ile enflasyonu bastırma planlarını sürdürdü. Federal Rezerv faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 4.75-5 aralığına çekerken, Federal Rezerv faiz kararının ardından altın fiyatları 1.946 dolardan 1.972 dolara fırladı. Bitcoin (BTC) fiyatı ise 28.600 doların üzerine tırmandı. FED beklentilerle uyumlu şekilde faizi 25 baz puan artırırken, önemli olan ise FED metninden “devam eden faiz artışların uygun olacağına” ilişkin ifadenin çıkarılması oldu.

Federal Rezerv faiz kararının öncesinde Bitcoin (BTC), 28.216 dolardan işlem görüyordu. Kararın ardından kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere 28.752 dolar seviyelerine erişen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), anlık olarak 28.560 dolar seviyesinden işlem görüyor. CoinGlass verilerine göre duyuruyu takip eden son bir saatlik süreç içerisinde 19.64 milyon dolarlık varlık çıkışı gerçekleşti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Mart 2022’de faiz oranlarını yüzde 0,25 artırarak 2018’den bu yana ilk artışı gerçekleştirdi. Mart ayındaki politika toplantısında altı artış daha öngördü ve bunların tümü sonradan yapıldı. Mayıs ayında Merkez Bankası, 2000 yılından sonra ilk kez tanık olunan bir hamle olan 0,5 puanlık ilk faiz artırımını açıkladı. Bu, Fed’in ekonomik sıkılaştırma politikasının bir parçası olarak geldi ve şimdiye kadar devam etti.

Piyasalar Fed tarafından yapılacak faiz artışını bekliyordu

Şubat ayındaki TÜFE enflasyonu, Fed’in faiz oranlarını yüksek tutarak yüzde 2 hedefine geri getirmeye çalıştığı yüzde 6’da gerçekleşti. Eski Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker Salı günü, bu hedefe ulaşmak için daha fazla faiz artırımının gerekli olduğunu ve ekonominin daha fazla sıkılaştırma için hala yeri olduğunu öne sürmüştü. Piyasalar, bu ay faiz oranlarındaki artışı büyük ölçüde bekliyordu. Yüzde 84 ihtimalle tahminlerde bulunan uzmanlar, gerçekleşmeme ihtimalini yüzde 16 olarak fiyatladılar.

Öte yandan bazıları, Federal Rezerv’in bu ay, kısmen artan faiz oranlarının teşvik ettiği krater tahvil fiyatlarının neden olduğu çok sayıda banka iflası karşısında ürkebileceğine inanıyordu. Bununla birlikte bazı uzmanlar ise Fed’in Banka Vadeli Finansman Programı aracılığıyla fiili bir “döngü” yürürlüğe koyduğunu ve teknik olarak niceliksel genişleme kullanmadan ekonomiye milyarlarca doları geri enjekte ettiğini iddia ediyor.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD bankacılık sisteminin tehlikede olmadığını ve tüm kullanıcı banka tasarruflarının güvende olduğunu söyledi. Fed’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Komite, enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek için bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceğini tahmin ediyor

Piyasaların tepkisi

Wall Street, Federal Rezerv’in Çarşamba günü para politikası toplantısını, finansal piyasaların büyük ölçüde tahmin ettiği gibi, temel politika faizini 25 baz puan artırarak tamamlamasıyla yükseldi. Yatırımcılar Fed’in faiz artırımını değerlendirdikçe, duyurudan önce görece durgun olan üç büyük ABD borsa endeksi, duyurunun hemen ardından yükseldi. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 0,04’lük bir artışa karşılık gelen 12 puanlık artışla kapanırken, S&P 500 yüzde 0,38’lik bir kazanç kaydetti. Öte yandan Nasdaq Composite, yüzde 0,75’lik bir sıçrama yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir