Erdoğan’ın son seçim planı: Önce seçilecek, sonra istifa edecekler!

Gazeteci Sedat Bozkurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın milletvekili adayı olarak gösterilmesi beklenen bakanlar ile ilgili planını kaleme aldı.

Stratejik bir karar mı?

Kısa Dalga’daki yazısında “MHP’nin cumhur ittifakında kendi logosuyla seçimlere katılma kararının stratejik bir arka planı olabilir mi?” diye soran Bozkurt, “Bütün bu tespitlere karşın Erdoğan’ın yeni bir seçim kotarma algoritması ile karşı karşıyayız sanırım. Danışıklı kurgulanmış bir strateji ile karşı karşıya olabilir miyiz? Sorusu da baki. Bu da mümkün. MHP seçmeninin 3 hilalle duygusal bağı var. Onu görmek istiyor. Onu görmediği zaman 2’nci adresi içinde MHP’lilerin olduğu parti oluyor, AKP ya da Erdoğan olmuyor. Bu 24 Haziran 2018 seçimlerinde test edildi. MHP seçmeninin yaklaşık yüzde 2’si MHP’ye oy vermesine karşın Erdoğan’a oy vermedi. 3 hilali görmeyen MHP seçmeni için 2’nci adres İyi Parti olacak yani. Özetle cumhur ittifakında MHP ambleminin olmaması, MHP oylarının ittifak çatısından ayrılması, millet ittifakı çatısına gitmesi riskini taşıyor. Ve o oyları cumhur ittifakı çatısı altında tutmak için MHP’nin amblemiyle cumhur ittifakı çatısı altında seçimlere girmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’nin YRP planı

Aynı ‘algoritma’nın Yeniden Refah Partisi için de ‘işlediğini’ dile getiren Bozkurt, “Buradaki strateji de AKP’den kopan Millî Görüş formatlı ya da kendini muhafazakâr olarak tanımlayan seçmenin hemen millet ittifakı içindeki partilere gitmiyor olması üzerine kuruluyor” diye yazdı.

“Erdoğan’ın kafasındaki farklı model”

Erdoğan’ın kafasında “yeni dönem için farklı bir model” olduğunu anlatan Bozkurt, “Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ı meclis başkanı yapacak. Hakan Fidan’ı da cumhurbaşkanı yardımcısı. Şentop ile Yıldırım bu planlamada yer almıyor” iddiasını öne sürdü.

Bozkurt, Erdoğan’ın planını anlattığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Bakanların hepsini onun cümlesiyle “sahaya” sürecek Erdoğan. Seçim sonrası da kafasında net. Bakanlardan sadece 2’si, milletvekili olsalar da istifa ederek eski görevlerine dönecekler. Bunlar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Diğer bakanlarla birlikte Süleyman Soylu da milletvekili olarak kalacak. Erdoğan bu planlara göre seçimi kafasında kesin kazanmış görülüyor.

İlk hedef ilk turda kaybetmemek

AKP’deki ve saraydaki strateji masaları hayli yoğun çalışıyorlar. Her gün sokaktan toplanan verileri değerlendirerek planlama yapıyorlar. Önlerine koydukları en büyük hedef, birinci turda kaybetmemek. Çıta çok düşük ve aynı zamanda bir tür yenilginin kabullenilmesi anlamına geliyor bu durum.

Erdoğan çok rahat. Onun bu rahatlığı kurmay ekibini biraz geriyor. Hedefleri olan “birinci turda kaybetmezlerse” 2’nci turda “ne yaparak kazanacaklarının” cevabı kurmay kadroda yok. Birinci turda erdoğan’a oy vermeyen seçmenin 2’nci turda neden oy vereceğinin cevabı Erdoğan dışında kimsede yok. Bu nedenle tek hedef var, birinci turda kaybetmemek.

Muharrem İnce’yi bu nedenle çok önemsiyorlar. Fakat orada da sıkıntı var. AKP’nin strateji ekibinin masasındaki anketlerde İnce’nin oyu yüzde 10’u buluyor. Ama buna sevinemiyorlar. Çünkü kendi mecralarında görüldükçe İnce AKP ve MHP’li seçmenden de oy alıyor. Yüzde 10 içinde buldukları cumhur ittifakı seçmeni oranı en az yüzde 3. Yakın zamanda İnce’yi, çıkmaktan çok mutlu olduğu kanallarda göremeyebiliriz. İnce’yi cumhur seçmeninden saklayarak millet seçmenine göstermeyi bakalım başarabilecek mi bu strateji kadrosu.

Nasıl ama acayip bir dönem değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir