Bernstein analistleri perakende sektörünü değerlendirdi

Bernstein analistleri, dördüncü çeyrek kazanç sezonu yavaş yavaş sona ererken e-ticaret sektörünü değerlendirdi.

Analistler, bu sektörün olumlu EBİTDA revizyonları ile desteklenen, yılbaşından bugüne (YTD) sağlam performansına dikkat çekti. İstikrarlı satış tahminlerinin dibi işaret ettiği belirtildi.

Bir notta, “2023 için e-ticaret büyüme eğilimlerinin, tüketici teslimiyeti olmasa da dibe yaklaştığına dair bir umut var ancak hissiyat zayıf kalmaya devam ediyor.” diye yazdı analistler.

Enflasyondan arındırıldığında e-ticaret, yıldan yıla %8,4 büyürken genel perakende %1,7 düştü. Amazon’a (NASDAQ:AMZN) gelince belirsiz e-ticaret ortamı göz önüne alındığında perakendenin “iyi” olduğunu da eklediler.

“En olumlusu, perakende marjı hikayesinde (tek seferlik kalemler hariç) bir artış gördüğümüz için yeşil ışıklar vardı ve bu temiz EBİTDA artışını elde edersek/ettiğimizde hisse senedi güçlü bir şekilde tepki vermelidir. Şimdilik sorun perakende değil AWS.”

Öte yandan analistler, Etsy’yi (NASDAQ:ETSY), hisse senedinin dün Jefferies’de çifte not indirimi almasına rağmen “yüksek kaliteli bir işletme” olarak vurguladı.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*